2013 Yılı Dijital Pazarlama Kampanyaları

Webrazzi Ödülleri 2013 Yılın Dijital Pazarlama Kampanyası kategorisinde yarışan çalışmalar…

Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout – THY

Türk Hava Yolları’nın Kobe ve Messi’nin yeteneklerini yarıştırdığı ve yaklaşık 107 milyon izlenme oranına ulaşan geçen seneki reklam filmi uluslararası düzeyde ses getirmişti. “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” isimli bu yılki reklam filmi daha birinci ayını yeni doldururken 135,5 milyon izlenme oranına ulaştı. Yeni reklamda, ikili dünyanın dört bir yanını gezerken birbirlerine selfie poz gönderiyorlar. Bu seyahatlerde de THY’nin sunduğu seyahat genişliği ve konforun altı çiziliyor.

Bir Tweetime Bakar – ING Bank

TV ve Twitter’da eş zamanlı yürütülen kampanya, 26 Mayıs akşamı Survivor’da “Ne kadar çok tweet, o kadar düşük faiz” sloganı ile duyuruldu. Yaklaşık iki saat süren kampanya ile ihtiyaç kredisinin faiz oranını seyircilerin #BirTweetimeBakar hashtagi ile attıkları tweet sayısı belirledi. Yüzde 0.88’den başlayan faiz oranı, atılan 10bine yakın tweet ile yüzde 0.58’e indi. Bu kampanya MediaCat Felis 2013 Ödülleri’nde hizmet alanında en yaratıcı sosyal medya uygulaması olarak ödül aldı.

Senden Daha Güzel – Anadolu Efes

Anadolu Efes oyuncuları başlarına geleceklerden habersiz bir şekilde, sözde klasik müzik konserine geliyorlar. Alışılagelmiş şekilde başlayan konser alışılmadık bir şekilde bitiyor. Klasik müzik dinletisi, bir anda basketbol tribün showuna dönüyor. İletişimin olduğu her alanda günlerce konuşulan kampanya benim de favorim.

Ağaç Büyütme – Türkiye İş Bankası

Medina Turgul DDB & Tribal Worldwide tarafından hazırlanan ve MediaCat Felis 2013 Ödülleri’nde en yaratıcı mobil reklam ödülü alan reklam.

Lazer Odaklanma – Turkcell

Lazer Odaklanma; Firmaların 12,5 milyon Turkcell kullanıcısını 100’den fazla kritere göre eleyip potansiyeli olan kitleye reklam ve tanıtım faliyetlerinde bulunmasını sağlayan mobil pazarlama servisidir. Firmaların pazarlama çalışmalarına katma değer sağlayacak mobil servislerini en mantıklı yerde, Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde duyuran Turkcell, ajans dünyasını ve ajansla çalışan marka ekibini yansıtan eğlenceli reklamlarıyla kendinden söz ettirdi.

Son Teknoloji Anneler – Teknosa

Teknosa’nın anneler günü için hazırlamış olduğu reklam filmi, annelerin genel özelliklerini teknolojik cihazlardan bildiğimiz özelliklere benzeterek anlatıyor. Ciddi bir viral etki yakalayan bu yaratıcı fikir Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Viral Proje / Dayanıklı Tüketim kategorisinde Kristal Elma ile ödüllendirildi.

Olsa Da Yesek – Coca Cola

Twitter’da #olsadayesek hashtagini kullanarak Survivor yarışmacılarına sunulacak ödülün belirlendiği kampanya hakkında tüm detayları aşağıdaki videoda mevcut. Coca Cola bu kampanya ile MediaCat Felis 2013 ödüllerinde en yaratıcı Twitter hesap kullanımı ödülü aldı.

B-Max Sosyal Hayat Geçidi – Ford Türkiye

sosyalhayatgecidi.com adresine Facebook ya da Twitter profilleri ile bağlanan kullanıcılar sorulan 3-5 soruyu yanıtladıktan sonra kendilerine özel hazırlanan eğlenceli videoyu izleyebiliyor. Videodan önce en popüler Twitter ve Facebook iletileri çeşitli animasyon karakterleri ile tanıtımı yapılan aracın orta sütunsuz aralığından geçiyor. Proje eğlenceli karakter tasarımları ve kişiye özel içerikle sosyal medya kullanıcıları için güzel bir paylaşım ortamı yarattı.

 

Pegasus’la Barselona – Pegasus

mustafa topaloğlu pazarlama

Yarışmaya katılmak isteyenler pegasuslabarselona.com sitesine Twitter hesapları ile bağlanıp Barselona ile ilgili karşılarına çıkan 10 tweetten birini seçerek paylaşıyor. Sistem seçilen tweeti otomatik olarak İspanyolcaya çevirerek yayınlıyor. Kampanya süresince oluşturulan site yaklaşık 188bin defa ziyaret edilmiş ve 15bin yarışmacı yaklaşık 42bin tweet ile kampanyaya katılmış.

Cana Geleceğine Mala Gelsin! – TEB

TEB, sigorta hizmetlerini “Cana Geleceğine Mala Gelsin” dijital kampanyası ile eğlenceli bir şekilde anlatıyor. Reklam sonunda izleyicileri www.canageleceginemalagelsin.com sitesine davet ediyor. Site ziyaretçileri Facebook profilleri ile giriş yaparak karşılarına çıkan gerçek odayı diledikleri gibi kırıp döktüler. Stres atmak için her ziyaretçinin belli bir süresi vardı ve süre sonunda form doldurarak çekilişe katılıp Iphone 5S kazanma şansı elde ettiler.