G3 Girişimcilik Forumu’ndan Arda Kalanlar

”Global Girişimcilik Haftası” kapsamında Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda düzenlenen ”G3 Girişimcilik Forumu”ndaydım. Kayıtlar organizasyon öncesinde elektronik olarak alınıyordu. Öğleden önceki ”Learn & Engage” oturumu için  ”Finans, Hukuk, İnsan Kaynakları, Pazarlama, Yatırımcıya Sunum, Teşvik ve Hibeler, Mobil Teknolojiler ve Sosyal Girişimcilik” gibi konulardan ilgilendiklerimizi seçmemiz gerekiyordu. Aslında organizasyonun tanıtımında belirtilmesine rağmen, birçok katılımcı gibi ben de diğer organizasyonlarda olduğu gibi bu konuların her birinin bir moderatör yönetiminde, 4-5 konuşmacı ile işleneceği ve sonunda dinleyenlerin sorular soracağı paneller şeklinde tasarlandığını düşünmüştüm. Hatta bazı mentorlerde benimle aynı fikirdeydi. Ancak organizasyon günü geldiğinde tanıtımda belirtilen bölüm tam manasıyla sürpriz oldu. Salona girdiğimizde yüksek bir sahne ve orada konuşmacılar tarafından doldurulmayı bekleyen boş sandalyeler yerine 60 civarı masa ve bu masalar etrafında onar tane sandalye bulunuyordu. Her masada girişimci adayları ve girişimcilere mentorluk yapacak iki isim vardı. Seçtiğimiz konu ile ilgili oluşturulmuş ve numarası yaka kartımızda belirtilen masaya gidiyor, konunun uzmanları ile birebir sohbet imkanı buluyorduk. Yaka kartımdaki ilk masa numarası 36 idi. Masanın konusu ise ”Mobil Teknolojiler”, mentorlerımız; Mobilera‘nın kurucusu Ferda Kertmelioğlu ve Huawei Kurumsal Çözüm Direktörü Özay Uyanık idi. 15 dakika boyunca sohbet edecek sonrasında yeni 15 dakika için yaka kartımızda belirtilen diğer masalara gidecektik.

Gelmeyen girişimci adaylarından ve popüler olan bazı isimlerin masalarındaki yoğunluktan dolayı diğer masalarda ikişer üçer kişilik boşluklar olabiliyordu. Arada gelen anonsta ”Eğer yaka kartınızda masa numarası yazmıyorsa boş bulduğunuz herhangi bir masaya oturabilirsiniz” deniyordu. Zaten aynı panelde yer alalım diye ekip arkadaşlarımızla benzer konuları seçmiştik ve doğal olarak da aynı masalardaydık. Yani o masalardan öğrenebileceklerimi ekip arkadaşlarım vasıtasıyla öğrenebilirdim. Salona baktığımda 100’den fazla mentor vardı ve eğer masalarında boş sandalye varsa direk oturma imkanım da vardı. Herbirinin muhakkak bana bir katkısı olacaktı. Ancak zaman dardı ve aralarında öyle isimler vardı ki üzerinde çalıştığım projeyle ilgili fikir alışverişinde bulunmak, bağlantı kurmak için biçilmiş kaftandı.

Sonraki oturumları yaka kartımda yazan masaların dışında geçirdim. Emre Kurttepeli (Mynet), Arda Kutsal (Webrazzi), Emrah Kaya (Youtholding) , Ertuğrul Belen (Networking Akademi) gibi isimlerle projeler üzerinde konuşma fırsatı buldum. Derinlemesine görüşebildiklerimden destek sözü de aldım. Gördüğüm en interaktif organizasyon oldu. Düzenleyen ve destekleyen herkesin emeğine sağlık.